7 книг для підлітків, яким пора дорослішати

7 книг для подростков, которым пора взрослеть
Тетяна Гордієнко
Автор

Тетяна Гордієнко

Перекладач, оглядач

Деякі батьки вважають, що головна функція книги — розважати. Немає. Головна функція книги — виховувати та розвивати. Розвивати уяву, навички емпатії. Виховувати людину, здатну розрізняти добро і зло, здатного ризикувати і перемагати, проявляти співчуття і робити висновки. Ось кілька книг, які допоможуть вашим дітям стати дорослішими.

Поміж сірих сутінків

Рута Шепетис, «Клуб сімейного дозвілля»


Ця книга — бестселер The New York Times, видана в 40 країнах світу. Мова в ній про 15-річній дівчинці з Каунаса, Ліні Вилкайте. Талановита дитина, вона мріє стати художницею, але історія, при чому Історія з великої літери, грубо втручається в життя литовських родин. Радянський Союз анексує Литву, а багатьох її жителів чекає депортація в Сибір. Ліна і її сім’я опиняються в похмурому ешелоні, рухається на схід. Що чекає її, сім’ю та друзів у Сибіру і Заполяр’я? В основі роману — спогади литовців, які пережили депортацію.

Флора і Одіссей

Кейт Ді Камілло, «Махаон»

По-вашому? Данило Хармс — це ще зарано для вашої дітки? Є прекрасний замінник — одна з найулюбленіших авторів дитячої літератури Кейт Ді Камілло з історією про 11-річну дівчинку, яку крім як «природженим циніком» не назвеш і про білку — такому самце білки зі здібностями супергероя, який вижив після попадання в пилосос. При чому тут дорослішання? У цій досить фантастичної історії достатньо проблем батьків, юнацького егоїзму і самотності, тема байдужості і щирості. Для сімейного читання.

Ковчег годині

Марцін Щигельський, «Урбіно»

Ось що говорить про книгу глава видавництва «Урбіно», Божена Антоняк: «Книжку Марціна Щигельского «Ковчег годині» раджу читати всім, незалежно від віку. Формально вона призначена для читачів 9+, але її захоплено сприйнята і підлітки, і дорослі. Герой книги Щигельского живе у Варшаві, вірніше – у варшавському гетто, куди з початком Другої світової війни нацисти зганяли євреїв. Але навіть у такий похмурої дійсності маленький Рафал знаходить щось світле і добре. Найбільша радість для нього — це книги, які він часто бере з дитячої бібліотеки. У свої неповні дев’ять хлопчик перечитав купу книжок, які прикрасили його голодну і повну небезпек життя. Один раз бібліотекар дає Рафалу «Машину часу» Герберта Уеллса. Ця книга і її герой, Мандрівник, будуть супроводжувати Рафала не лише до кінця війни, але і все його життя. Коли поширяться чутки про ліквідацію гетто, дідусь Рафала, знаменитий скрипаль, допомагає вивезти хлопчика за межі гетто, на «арійську бік». Тепер його повинні відправити в польську родину, де його ховатимуть. Але доля розпорядилася по-іншому: замість цього хлопчик виявляється … у зоопарку, де тварин вже немає, зате повно втікачів з гетто. Так починається велика подорож Рафала у часі».

Щуч’є літо

Ютта Ріхтер, «Компас-Гід»

Автор цієї невеликої за обсягом книги — найвідоміша німецька письменниця для дітей. А центральна проблема героїв така: як зовсім ще молодим людям впоратися з ситуацією, коли важко занедужує найдорожча тобі людина. Таке трапляється одного разу влітку. І на перевірку виходить хто є хто, на перевірку виходить, що неминуче трапляється і не допустити його може тільки диво: Щучий Бог, в якого діти вірять.

Сховище. Щоденник у листах

Анна Франк, «Віват»

Щоденник Анни Франк — одна з найбільш читаних книг про Другу світову війну. Голос підлітка, розповідає і про вічних темах цього віку: перше кохання і дружбу, і про жахи Голокосту, доходить до нас українською мовою, завдяки підтримці Фонду Анни Франк. Видання доповнено унікальними фотографіями з архіву Фонду.

Бути мною

Ганна Хеглунд, «Видавництво»

Феміністична книга-щоденник для підлітків від шведського автора та ілюстратора Анни Хеглунд. Кажуть, що це сама відверта книга для підлітків в Європі. «Бути мною« — історія тринадцятирічної дівчинки по імені Руса, яка осмислює себе. Яка вона насправді? Як сприймати своє тіло, і це має бути соромно? Коли у дівчаток починається менструація, і що при цьому відбувається? Дійсно ровесники Руси займаються сексом чи це їх фантазії? Чому хлопчики погано звертаються з дівчатками, і як це можна виправити? Багато дорослі жінки, матері, теж впізнають себе в підлітковому віці, в цих питаннях, в цих ілюстраціях.

Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода

Уілльям Грілл, «Віват»

Звичайно, справжні полярники — це універсальний приклад мужності, винахідливості і героїзму. Це абсолютно свіжа, тільки що вийшла книга обіцяє стати відкриттям сезону: у 2014 році вона була названа «Кращою ілюстрованою книгою року» за версією The New York Times. Книга також отримала премію британської Асоціації ілюстраторів в номінації «Дитяча література: нові імена» і увійшла до списку найкращих книг 2015 року Комітету дитячої книги США.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code